Novoborská nadvláda pokračuje sedmým titulem v řadě
Od pátku do neděle proběhlo v Turnově finálové trojkolo tht Extraligy družstev ČR v šachu 2015/2016. Obhájce prvenství 1. Novoborský ŠK mohl slavit další zisk titulu již dvě kola před koncem díky výhře nad Turnovem. V sobotu si zajistilo stříbro družstvo Výstaviště Lysá nad Labem, a v neděli se k medailistům připojila BŠŠ Frýdek-Místek díky výhře nad přímými konkurenty z Labortechu Ostrava. Extraligovou příslušnost neuhájila družstva Zikuda Turnov a TŽ Třinec.

Obhájce titulu 1. Novoborský ŠK nenechal nic náhodě a titul si zajistil již dvě kola před koncem výhrou 6,5 : 1,5 nad domácím družstvem Zikuda Turnov. Novoborský klub tak zakončil sezónu na vrcholu tabulky již posedmé v řadě. Podruhé v historii se jim navíc povedlo zvítězit ve všech jedenácti zápasech. „Sezóna začne a člověk do toho jde, že chce zase vyhrát. To je princip asi každého sportu. Nikdo nechce prohrát,“ odpověděl manažer Nového Boru Petr Boleslav na otázku, kde hledají novou motivaci. I ve zbylých dvou kolech novoborští zvítězili a podruhé v historii tak zvládli naplno bodovat ve všech jedenácti zápasech. Zápas naposledy prohráli 22.března 2009 3,5 : 4,5 s Mahrlou Praha. Do dalších let mohou mít motivaci odehrát sezónu bez prohry partie, letos se tak stalo pouze ve třech případech... Největší oporou mistrovského celku byla česká šachová jednička David Navara se ziskem sedmi bodů z deseti odehraných partií, rozhodující ale byla vyrovnanost celého kádru – všichni hráči kromě Roberta Cveka (4/7 bez prohry) měli úspěšnost nad 60% a hned deset hráčů dokonce nad 70%!Stříbro poprvé v historii bere ambiciózní družstvo Výstaviště Lysá nad Labem, které mělo dvojnásobný důvod k radosti, jelikož se v nejvyšší soutěži udrželo i jejich béčko. Po prohrách s Frýdkem-Místkem a Litovlí to moc nadějně nevypadalo, ale nakonec si kádr vedený bývalým mistrem světa FIDE Ruslanem Ponomariovem a aktuálním mistrem Evropy Jevgenijem Najerem zajistil druhou nejcennější medaili s předstihem v sobotu těsnou výhrou nad Zikudou Turnov. Bronz si až výhrou v posledním kole zajistila BŠŠ Frýdek-Místek. V přímém boji o třetí místo naplno bodovali Antoniewski a Rausis, za Labortech Ostrava kontroval pouze Kočiščák a výhra 4,5 : 3,5 tak byla na světě. Po čtyřech stříbrech v řade se pouze s bramborovou medailí musel smířit tradičně silný Rapid Pardubice, který přišel o medailové šance nečekanou prohrou 3 : 5 s Durasem BVK v sobotním 10. kole.Do sestupových bojů byly nejvíce namočeny celky ŠK města Lysá nad Labem B, ŠK Duras BVK, TŽ Třinec a Zikuda Turnov. Na nepovedený úvod sezóny a smolný zápas s Třincem doplatil pořadatelský oddíl Zikuda Turnov. V úvodu finále statečně bojovali proti favorizovaným celkům Nového Boru a Lysé A, ale na body to nestačilo, nedělní remíza s béčkem Lysé je odsoudila k poslední pozici se ziskem sedmi bodů a po dvanácti sezónách tak opouští tht Extraligu. Zbylá tři mužstva získala shodně 10 bodů, černý Petr v podobě nejhoršího skóre a sestupu zbyl na TŽ Třinec. Tradičně solidní výkony předváděl Igor Štohl, ke kterému se připojil hlavně mladý Jakub Szotkowski, ale na udržení to nestačilo.

Nejlepší individuální výkon letošní sezóny předvedl Van Nguyen z Lysé B. Zisk 8 bodů z 10 partií při performance 2681 je u teprve čtrnáctiletého šachisty neuvěřitelný výkon. Navíc výhrou nad Markem Vokáčem přispěl k zápasové remíze, která stačila Lysé B na udržení extraligové příslušnosti. Výtečně do sezóny vletěl Vojtěch Zwardoň z BŠŠ, po stoprocentním zisku z úvodních šesti kol ho ale zastavil Michal Konopka a později už Vojta na výkony z úvodu nenavázal. I tak je 7,5 bodu skvělých. Zwardoň i Nguyen si svými výkony vysloužili zisk GM normy, ale o tom až v dalším článku... 7,5 bodu získal i Jan Votava z Pardubic. Za zmínku určitě také stojí 90% bodový zisk novoborského Jána Markoše (4,5/5), 5/6 u Dariusze Swiercze z Mahrly Praha či 7/9 Jiřího Kočiščáka z Labortechu Ostrava.

(zdroj: http://extraliga.chess.cz/index.php?zprava=32)
4.7.2016 | admin | Přečteno: 280x

Komentáře ke článku

Krátce

11.3.2018 -
Seznam přihlášených na 3. ročník O Stříbrnou věž města Litovle
11.3.2018 -
Registrační formulář pro přihlášení na 3. ročník O Stříbrnou věž města Litovle

Partneři: