Zpráva o činnosti šachového oddílu v roce 2016

V roce 2016 působilo v oddílu šachu celkem 35 hráčů ve 4 družstvech dospělých a členové skupiny mládežníků se účastnilo řady akcí. Došlo také k obnovení domácího turnaj O stříbrnou věž Města Litovle.

Dospělí
V sezóně 2015/2016 měla TJ Tatran Litovel v kategorii dospělých 4 družstva.

A družstvo hrálo extraligu ČR, kapitánem družstva byl ing. Michael Knajbl. Družstvo se umístilo na osmém místě a získalo 12 bodů, když 4x zvítězilo (Výstaviště Lysá nad Labem 5:3, Labortech Ostrava 4,5:3,5, Město Lysá nad Labem 4,5:3,5 a Zikuda Turnov 4,5:3,5) a 7x prohrálo (1. Novoborský ŠK 1:7, BŠŠ Frýdek-Místek 2:6, Pardubice 2,5:5,5, Mahrla Praha 3:5, Poruba 3,5:4,5), DURAS Brno 2,5:5,5 a Třinec 2,5:5,5.  Za družstvo hráli následující hráči: GM Kacper Piorun který získal 1,5 bodů ze 2 utkání, GM Kamil Dragun 5 (7), IM Michal Luch 1(4), IM Daniel Sadzikowski 2,5(4), FM Tomáš Studnička 2,5 (11), FM Luboš Roško 1(4), IM Kamil Stachowiak 1,5 (7), FM Lukáš Kuchynka 1(5), IM Pavel Zpěvák 4(11), FM Vojtěch Straka 4,5 (10), IM Lukacz Butkiewicz 3(7), FM Vladimír Bělunek 6(10), Ladislav Vaněk 2(5) a Petr Mohapl 0(1).

B družstvo hrálo 2. ligu sk. D tzv. „východočeskou“. Kapitánem družstva byl Ing. Jan Krejčí. Družstvo skončilo na 4. místě v soutěži se ziskem 17 bodů, když 5x zvítězilo (ŠK Lípa 5:3, Polabiny C 4,5:3,5, Ústí nad Orlicí 4,5:3,5, Pardubice B 5:3 a ŠK Zábřeh na Moravě 4,5:3,5),  2x remizovalo (Polabiny B 4:4 a Chrudim 4:4) a 4x odešlo poraženo (Panda Rychnov n. Kn.  3,5:4,5, Hradec Králové B 3,5:4,5, Vysoké Mýto 3:5 a Velké Losiny 2:6). Za družstvo hráli následující hráči:  FM Vladimír Bělunek 2,5 (6), Ladislav Vaněk 4,5 (9), IM Zdeněk Beil 3,5 (8), Jan Krejčí sen. 4,5 (11), Antonín Neoral 5,5 (11), Petr Mohapl 3,5 (8), Tomáš Zbořil 4,5 (6), Jan Gerych 5,5 (11), Vlastimil Fiala 2 (6), Vladimír Pán 4,5 (6), Petr Pavlík 2,5 (6) a Milan Zapletal 0,5 (2).

C družstvo hrálo krajskou soutěž, skupinu Sever a umístilo se na 4. místě. Kapitánem družstva byl Ing. Karel Haderka, CSc. Družstvo získalo 15 bodů, 5x zvítězilo (Libina 5:3,  Loštice 4,5:3,5, Jeseník B 6,5:1,5, Šternberk B 4,5:3,5 a Zábřeh C 5,5:2,5), a 5x bylo poraženo (Česká Ves 2,5:5,5, Zábřeh B 2,5:5,5, Bohuňovice 3:5, Velké Losiny C 3,5:4,5 a Nové Losiny 3,5:5,5). Družstvo hrálo v sestavě:  Petr Pavlík 3,5 (5),  Jan Homola 2 (7), Jan Štefaniščin 5 (8), Radek Pytolaj 1,5(5), Michal Freiberk 6 (8), Tomáš Míka 3,5 (7), Karel Haderka 5,5 (9), Michael Knajbl 4,5 (6), Jiří Homola jun. 0 (2) Jiří Homola sen. 5 (7), Martin Hampl 3,5 (7), Mirko Spurnik st. 0 (2), Mirko Spurnik ml. 1 (3), Vojtěch Štaffa 0 (3) a Tomáš Němeček 1 (1).

D družstvo hrálo okresní přebor a tvořili ho převážně začínající šachisté a mládežníci. Kapitánem družstva byl Vít Prázdný. Družstvo získalo 4 body za jedno vítězství (Luká A 3:2) a 1x remizovali (Luká B 2,5:2,5) ostatní utkání prohrálo (AŠK Olomouc C 2:3, Sigmia Olomouc C 2:3,  Žerotín 0,5:4,5, Grygov D 1,5:3,5, Šternberk C 0,5:4,5, Přáslavice 0,5:4,5 a ZŠ Horka 1,5:3,5), přesto získalo důležité zkušenosti. Družstvo hrálo v sestavě: Vít Prázdný 2,5(3), Mirko Spurnik sen. 1,5 (7), Martin Hampl 2,5 (7), Mirko Spurnik ml. 2 (9), Vojtěch Štaffa 0 (6),  Tomáš Němeček 0 (2), Vít Maitner 3 (5), Jaroslav Renda 0(4), Kateřina Buchtová 1(1) a Janáček 1(1).

Mistrovské soutěže jednotlivců
Na Mistrovství České republiky mužů v Ostravě nás reprezentoval FM Vladimír Bělunek, který obsadil 67. místo ze 70 účastníků se ziskem 2,5 bodů z 9 utkání.

Na Mistrovství České republiky mužů v bleskovém šachu v Praze hrálo 179 hráčů, mezi nimiž nás reprezentovali Tomáš Studnička, který obsadil 23. místo, 31. místo obsadil Luboš Roško a 34. místo Petr Hollan.

Na mistrovství seniorů v rapidu nás reprezentoval Zdeněk Beil. Umístil se na druhém místě za vítězem Zdeňkem Jandou.

Mládež
Skupina žáků trénovala pod vedením mezinárodního mistra Ing. Zdeňka Beila, trenérovi vypomáhali Ing. Jan Krejčí a Ing. Karel Haderka CSc. Mládežníci se zúčastnili řady turnajů v rámci okresu i kraje, kde získávali cenné zkušenosti.

Přeboru Moravy a Slezska se zúčastnil v kategorii H12 Jaroslav Renda, který obsadil 55. místo z 68 účastníků a v kategorii H16 nás reprezentovali Vojtěch Štaffa (53. místo),Vít Maitner (55. místo) a Pavel Hampl (56. místo) z 56 účastníků.

V rámci Olomouckého kraje se zúčastnili naši mládežníci 5 turnajů GRAND PRIX (Krajský přebor mládeže v rapid šachu). V celkovém součtu se umístili následovně:
- v kategorii do 10 let - 35. místo Dan Koudelka (37 hráčů)
- v kategorii do 12 let – 20. Kateřina Buchtová (43 hráčů), 21. Jaroslav Renda, 42. Nikola Koudelková
- v kategorii do 14 let – 5. Tomáš Němeček (26 hráčů), 14. Vít Maitner, 18. Pavel Hampl, 21. David Beza
- v kategorii nad 14 let – 10. Vojtěch Štaffa (19 hráčů), 11. Tomáš Sklenář, 14. Mirko Spurnik

Mistrovství ČR v šachu rapidu v Zaječicích náš oddíl reprezentovalo družstvo:
Tomáš Němeček, Tomáš Sklenář, Vít Maitner, Vojtěch Štaffa, Pavel Hampl, Jaroslav Renda a Magda Kočí z Hrabošína. Nejlepší výsledek uhrála hostující Magda Kočí, ale všichni ostatní odvedli slušné výkony. Kromě nás se z Olomouckého kraje mistrovství účastnili ještě družstva Prostějova a Grygova. Dle nasazení jsme byli 51. v pořadí ze šedesáti družstev, ale bojovným výkonem jsme obsadili 39. místo, těsně za Grygovem a před Prostějovem.

V prosincovém třetím turnaji Krajského poháru družstev mládeže nás reprezentovali Tomáš Sklenář, Tomáš Němeček, Vít Maitner a Vojtěch Štaffa. Naše družstvo zvítězilo před družstvy A64 Grygov a Horkou na Moravě. V tradiční Olomoucké lize mezi mládeží triumfoval náš Pavel Hampl před domácími Rafaelem Görcsem a Julijí Alfimovou. V open kategorii se umístil náš Martin Hampl v silné konkurenci šestý.

Dne 9.4.2016 jsme po delší době obnovili mládežnický turnaj v Litovli. Turnaj se hrál pod názvem „O stříbrnou věž Města Litovle“. Turnaje se zúčastnili kromě litovelských hráčů rovněž hráči z Šternberka, Mohelnice, Hrabišína a Ústí nad Orlicí. Zvítězila Kateřina Šmajzrová z Ústí nad Orlicí.

Šachový kroužek Tatranu Litovel ve spolupráci s panem Vítem Prázdným uspořádal 8. prosince 2016 v litovelské sokolovně Mikulášský šachový turnaj pro odchovance z Litovle a spřátelených Slatinic. Turnaje se zúčastnilo dvacet školáků od první do deváté třídy. Mezi nejstaršími zvítězil Vít Maitner před Jaroslavem Rendou a Vojtěchem Štaffou. Mezi nejmladšími byli nejúspěšnější z litovelských Libor Korienek, Martin Palinek a Jakub Hojgr.

V roce 2016 opustil naše řady dlouholetý funkcionář a hráč pan Josef Klapka. Výkonný výbor šachového oddílu TJ Tatran Litovel pracoval v následujícím složení: předseda oddílu - ing. Michael Knajbl, pokladník a org. pracovník - ing. Jan Krejčí, členové - ing. Karel Haderka, ing. Zdeněk Beil. V oddílu bylo zaregistrováno 35 hráčů.
29.6.2017 | admin | Přečteno: 1024x